Az Elveszett Világ (Lumea Pierdutâ)
Iker-zsomboly (Avenul Gemânata), 1999. augusztus
Fekete-zsomboly (Avenul Negru), 1999. augusztus |
Porcika-zsomboly (Avenul Bortig), 1999. augusztus
Hamlet-barlang (Pestera Câput), 2000. augusztus |
Zapogye-barlang (Pestera Zâpodie) 2000. augusztus
Fekete-barlang (Pestera Negrâ) Bársza-jégbarlang (Ghetarul Barsa) 2000. augusztus |
Zgurestyi-jégbarlang (Ghetarul Zgurãsti) 2000. augusztus |
Az Elveszett Világ barlangjainak megközelítése
Északi út: Az elágazásnál balra fordulunk, elhaladunk egy épület mellett, (Innen észak felé indulva 1 perc alatt elérhetjük a Hamlet-barlang bejáratát) majd további másfél km-t megtéve a jelzés keresztezi a dózerutat. Ennek a pontnak az azonosítását az út bal oldalán álló fenyõre festett sárga Pádis felirat segíti. Itt az út jobb oldalán bõvizû forrást találunk, s a szintén jobb oldalon meredek emelkedõvel induló ösvényen, a jelzést követve folytatjuk utunkat. A kezdetben széles út fokozatosan keskenyedik, s közben meredeksége is csökken. 1 km megtétele után az út ketté válik, itt jobbra megyünk. Hamarosan egy kis tisztásra érünk, melynek közepén álló fára függesztett tábla mutatja a Fedett- és Úttörõ-zsombolyok felé vezetõ utat balra. Az Iker- illetve a Fekete-zsombolyhoz azonban ismét jobbra kell mennünk. Sûrû erdõben haladó keskeny ösvényen 1-2 perc alatt elérjük az Iker-zsomboly bejárati aknáját.
Déli út: Az elágazásnál jobbra fordulunk, a dózerút patakvölgy mentén fokozatosan emelkedik, majd 2,5 km után kiszélesedve véget ér. Innen a balra induló közepesen meredek, széles utat követjük, mely hamarosan ketté válik. Itt balra kell tartani. A dózerúttól kb. 750 m távolságban az út jobboldalán széles töbör látszik, ezzel közel szemben indul egy keskeny ösvény, melynek azonosítását a talajon lévõ kövekre festett sárga nyilak segítik. A kanyargó ösvényen egyre sûrûbb erdõben haladva érkezünk a Fekete-zsomboly hatalmas töbréhez. A kis ösvényrõl visszatérve az útra, s azon további alig 50 métert megtéve újabb ösvény indul lapos szögben balra, ezen 700-800 métert kell megtennünk, hogy az Iker-zsombolyhoz érjünk.
Az Iker-zsomboly (Avenul Gemanata) bejárása
A patakot elérve a slószokat nyugodtan levehetjük. A barlang további részét két patakmeder, az õket összekötõ rövid száraz járat és néhány rövid mellékág alkotja. Ha a patakok nincsenek megáradva, akkor csak néhány helyen kell csizmaszárnál mélyebb vízbe lépnünk, általában sekély a víz, ahol pedig mélyebb ott viszonylag könnyen mászhatunk a patak szintje felett.
Az aknától a víz folyásával megegyezõ irányba indulva néhány beszorult rövidebb gerendán kell átmásznunk. Ezt követõen kissé kitágul a járat, s innen indul balra hátrafelé az a száraz hasadék, mely a másik patak felé vezet. Elõször azonban célszerû az itteni patakot követni, hiszen itt végig száraz lábbal közlekedhetünk. A meder enyhén lejt, a folyosó kicsit szûkül, majd ismét kiszélesedik, s megérkezünk a Magas-terembe. Itt a mennyezet csak a legerõsebb fényû elektromos lámpákkal világítható meg. Különösebb nehézségek nélkül követhetjük tovább a patak folyását, majd egy kisebb lemászást követõen az egyre laposodó járat váratlanul széles szifonban végzõdik. Visszafordulunk a bejárati akna felé, de az azt megelõzõ teremben a jobbra induló hasadékon folytatjuk utunkat, mely kezdetben meredeken emelkedik. Néhány perccel késõbb kis terembe érkezünk, ahol baloldalon kis tavacskából vehetünk ivóvizet. Itt már nem hallatszik a patak zúgása. A járat innentõl szinte vízszintesen halad, majd lejteni kezd, végül a másik oldalhoz hasonló meredekséggel éri el a Fekete-zsomboly patakmedrét az Összefolyás-teremben.
Mielõtt továbbindulnánk érdemes bemászni egy balra induló szûk és alig 10 m hosszan járható oldalágba. A két patak közül elõször a baloldali mentén indulunk. Ez a járat már kezdetben is viszonylag meredeken emelkedik. 40-50 m megtétele után balra látványos száraz oldalág indul, mely kb. 50 m hosszú. Valamivel elõrébb a folyosó jobb oldalán indul egy kürtõ, mely kezdetben könnyen mászható, azonban 10 m magasságból sem látszik a teteje. A patakot továbbkövetve a járat meanderré szûkül. Általában itt sem okoz különösebb nehézséget a víz felett való mászás, bár akad egy-egy kitettebb pont. Ebben az ágban erõs a mészkiválás, sok fehér mésztufa felülettel találkozunk, melyek gyakran körbeágyazzák a sötét színû hordalékkõzetet. Helyenként laza mésziszap is elõfordul. A járat végül meredeken kezd emelkedni, s egy vízeséshez érünk, melyen csak olyan áron juthatunk át, hogy tetõtõl talpig vizesek leszünk, s azt követõen is csak rövid szakaszon követhetjük tovább a járatot. Térjünk tehát vissza az Összefolyás-teremhez és induljunk a másik irányba. Itt a víz alacsony vízállásnál is térdig érhet, és a járat szélessége miatt csak egyfalas mászásokkal kerülhetjük a vízbelépést, ami sokszor nem könnyû és mindenképpen lassú, így esetleg érdemes belegázolni a vízbe. A járat szélessége kezdetben változó, néhol teremmé szélesedik, máshol összeszûkül. Az egyik ilyen teremben magas inaktív cseppkõlefolyás látható jobbra. Késõbb a folyosó egyre inkább szûkül, a patak fölé beszorult köveken mászhatunk elõre, végül szûkülethez érünk, melyen baloldalon viszonylag könnyen átjuthatunk. A patak szûk mederben folyik, valamivel magasabban szélesebb helyen mászhatunk. A továbbhaladást egy kisebb felmászás is lassítja, ezt a mászást benthagyott pruszikzsinór segíti. (Érdemes vinni egy kapaszkodókötelet, hátha nincs benn a zsinór.) Innentõl a járat lassan tágul, majd egy éles jobbkanyar után beszorult fatörzsekbõl álló gát zárja el az utat. Innen már nem lehet túl messze a Fekete-zsomboly aknája, a hordalék nyilván onnan származik. Az átjutás habár nem tûnik lehetetlennek, meglehetõsen veszélyes. Említést érdemel még a baloldali fal óriási méretû szintén inaktív cseppkõlefolyása.
Az eddig bejárt úton visszatérve a bejárati aknához, (A száraz összekötõ járat megtalálását kõbaba segíti.) folyásiránnyal szemben is megkisérelhetjük az elõrejutást, de a víz itt meglehetõsen mély, a felette való elmászás pedig nem könnyû. A járat kb. 50-60 méter után szifonban végzõdik, itt jelenik meg az Összefolyás-teremben eltûnõ víz.
A Fekete-zsomboly (Avenul Negru) bejárása
A Porcika-zsomboly megközelítése
A Porcika-zsomboly (Avenul Bortig) bejárása
A Hamlet-barlang (Pestera Câput) bejárása
Pádis barlangjainak túlnyomó többsége árvízveszélyes, ennek legmegdöbbentõbb nyomait a Hamlet-barlangban találhatjuk meg. A barlang bejárata egy széles patakot vezet a mészkõtömeg belsejébe. Baloldalt a mederfeneket simára koptatott szálkõ felület alkotja, jelezve, hogy alkalmanként nagyobb vízmennyiség folyik itt. A patak egy lépcsõs vízeséssel lép a barlangba, de itt még egy kerülõ járatot használva száraz lábbal közlekedhetünk. A bejárati terem és az azt követõ barlangrész egészen az akna aljáig rengeteg nittet tartalmaz, a kötélvezetést mindenki saját ízlése, illetve a vízmennyiség függvényében alakíthatja, ezért a dûbelek pontos helyét a továbbiakban nem részletezzük. A vízesésektõl jobbra a lejtõn felmászva egy nagy kõtömbrõl indíthatjuk a bevezetõszárat. Innen bal kéz felé indul egy vízszintes járat, mely a vízesések mögé vezet, egy hatalmas sziklát megkerülve. Ezen végigsétálva egy következõ terembe érünk, lábunk alatt 8 méter mélyen folyik a patak. Dûbeleket a jobboldali falban, egy sziklaél mögött találunk. Néhány rövid kötélhíd után egy víz vájta üstben pihenhetünk meg. Itt az alattunk lévõ terem összeszûkül, a késõbb aknává mélyülõ hasadékban további kötélhidakkal haladhatunk elõre a következõ vízesés felett. 5-6 métert elõremászva már annyira eltávolodtunk a vízeséstõl, hogy kis vízhozam esetén innen már leereszkedhetünk, de választhatjuk azt az utat is, amely a szemközti falon továbbra is elõre tart, s így csak a hasadék legvégén kell leereszkednünk, ahol nagyobb vízmennyiség esetén is biztonságban lehetünk.
Az akna körülbelül 30 méter mély s csak igen ritkán pillanthatjuk meg a fenekét borító kõzettörmeléket és hordalékot. Az év napjainak túlnyomó többségében egybefüggõ tó lepi el a talajt. Ilyen esetben a továbbjutás a pillanatnyi vízhozamtól függõen vagy tökéletesen lehetetlen, vagy ha lehetséges is, rendkívül kockázatos. A tonnás gerendákat a víz bármely pillanatban megmozdíthatja. A kavargó víz feletti párában és zajban a látó- és hallótávolság is nagyon lerövidül. Szerencsés esetben hosszú szárazság, vagy hosszan tartó felszíni fagy esetén a járatok teljesen kiszáradhatnak, ilyen alkalmakkor a végpont innen kényelmes tempóban 15-20 perc alatt elérhetõ. A járat szélessége és magassága végig jelentõs. Az egymást követõ termek talaját kõzettörmelék borítja, a szûkebb pontokon, kanyarokban az összeakadt hordalék rõzsegátakat képez, de e rõzsegátakat nem néhány cm átmérõjû gallyak, hanem 10-20-30 cm vastag gerendák alkotják. Ezek állékonysága változó, de többnyire figyelmes mozgással biztonságban haladhatunk köztük. E gátakat a rendszeres áradások gyakorta átrendezik, ezért abban nem bízhatunk, hogy az instabil építmények az idõk során ledõltek, s csak a stabilabbak maradtak meg. Az oldalfalakon és a mennyezetben is mindenhol beszorult gerendákat találunk, melyek egyértelmûen jelzik, hogy a víz olykor a járat egész keresztmetszetét kitölti. A széles kanyargós folyosó lépcsõzetesen vezet a mélybe, több teremben találunk oldalágakat, melyekbõl származó víz néha finomabb anyagú hordalékkal borítja be a fõág vize által szállított nagyobb szikladarabokat. A termeket összekötõ folyosószakaszok három helyen is szifonszerû alakzatot mutatnak, ezeken a helyeken a mederfenék több métert is emelkedik. Végül elérkezünk a végpontot alkotó szifonhoz, melynek partján apadási nyomok figyelhetõk meg. Feltételezhetjük, hogy tovább tartó szárazság esetén esetleg ennek a tónak is annyira lecsökkenhet a vízszintje, hogy út nyílik a barlang belsõbb részei felé.
A Bársza-katlan barlangjainak megközelítése
Az aknát követõen szûk, meanderes járatban kötél nélkül folytathatjuk a túrát. A talapzatot még egy ideig jég borítja, melyet egy kisebb lemászást követõen kõzettörmelék vált fel, a hõmérséklet is emelkedik egy keveset. A jellemzõ járatszélesség 20-30 cm, az elõrejutást beszorult kövek, illetve egy-egy jégtömb tovább nehezíti. A járat magassága mindvégig többszöröse szélességének. A meander viszonylag meredeken vezet lefelé, több könnyebb és egy nehezebb függõleges lemászással. Ez utóbbinál célszerû egy 7-8 méter hosszú kapaszkodókötelet használni, mely a baloldali falon fûzõlyukba rögzíthetõ. Végül a járat magassága lecsökken, majd egy S alakú szûkületen és egy rövid kúszón átjutva a szûkületben érezhetõ erõs huzat által elõrejelzett jelentõsen tágasabb járatba érkezünk. Itt már érezhetõen melegebb van. A barlang e pontig tartó bejárati szakasza rendkívül árvízveszélyes! A szûkület és a kuszoda minimális mennyiségû víz hatására is szifonná válik, de a majd száz méter hosszú szûk meandert is könnyen elönti a víz.
Innentõl a barlang tágas járatai hosszan követhetõk különösebb nehézség nélkül. A patak néhol szifonokban tûnik el, melyeket foszilis járatokban kerülhetünk meg, máshol a folyosó óriási méretû termeket keresztez. Az Agyagos-terem (Sala Argilei) 138 méter mélyen van, hossza 57, szélessége 24, magassága 80 méter. A cseppkõ és mésztufa díszítés a végpont felé haladva egyre gazdagabb. A 162 méter mélyen fekvõ végponti tóhoz medencékkel és kisebb vízesésekkel tagolt járat vezet, itt egy 10 méter hosszú kapaszkodó kötél segítségünkre lehet.
A "fõbejárat" meredek lejtõjén óvatosan ereszkedhetünk le fatörzseket, hófoltokat kerülgetve. Ahol a folyosó kicsit kitágul, balra nyíló fülkékbe rejthetjük felszínen maradó felszerelésünket, de számítsunk rá, hogy idáig a turisták is lemerészkednek. Innentõl egybefüggõ jégtakaró borítja a talajt még a nyári hónapokban is. A baloldali falban találunk egy ringet, melybe 30 méter kapaszkodókötelet kötve biztonsággal közlekedhetünk a jéglejtõn le, s föl. Újabb terem következik. Itt szinte vízszintes a talaj, de még mindig jég fedi. Több irányba indulnak rövid hasadékok, a baloldaliak egyikén folytatjuk utunkat. Néhány métert megtéve elágazáshoz érünk. Balra találjuk a barlang feljebb említett másik bejáratát, melyen keresztül kötélhasználat nélkül is eljuthatunk idáig. Jobbra fordulva juthatunk a barlang belsõbb részeibe. Erre már nincs jég, egyre szélesedõ folyosón haladunk elõre, s hamarosan egy terembe érünk. A szemközti falban kell felmásznunk néhány méter magasba. Az innen induló hasadék fenekét kezdetben sáros agyag borítja, késõbb azonban szálkõ alkotta meanderré alakul a járat, mely egy 6 méter mély aknához vezet. Leereszkedés után a kötéllel szemközti szûk hasadékon kell átbújni, majd balra lemászva valamivel tágasabb járatba érünk. A víz folyását követjük tovább. A járat általában nem szélesebb egy méternél. Fenekén az aktív vízfolyás 20-30 cm széles medret vájt a szállkõve, mely többször keresztezi, a kevéssel magasabban megfigyelhetõ öregebb inaktív medret. Különösebb akadály nélkül juthatunk az elsõ vízeséshez. A bevezetõszárat a jobboldalon található beszorult kõlap köré kötött hevederbõl indíthatjuk, elõrébbmászva az akna felett pedig három nitt is található. (Kettõ balra, egy jobbra.) Ha nem akarunk a vízben megmártózni, akkor ne ereszkedjünk egészen az akna aljáig, hanem úgy 2 méterrel magasabban, s néhány méterrel elõrébb keressünk fehér cseppkõoszlopokat! Ezekre újabb hevedert akasztva ereszkedhetünk tovább. Érdemes több oszlopot használni, hiszen az alsón jól látszik a kötelek által okozott kopás. Ezt a részt híg, agyagos, meszes massza borítja, mely meglehetõsen csúszik. Tágas terembe érkezünk, melynek túlsó oldalán a patak egyre szûkülõ hasadékban tûnik el, ezért néhány lépés után felfelé mászva folytatjuk a túrát. A kezdetben nem túl tágas felsõ járat közel 10 méter magasságban egy átbújást követõen kissé kiszélesedik, s hamarosan elérjük a következõ aknát., melyben összesen 13 métert ereszkedünk. A nittek a bal falban vannak, az ereszkedés felsõ harmadában egy a hasadék falával párhuzamos kõélt használva elhúzást kell betenni. A vízesés mellett leereszkedve ismét a patakmederben vagyunk. Ezután már kötélre nem lesz szükség, de nem érdemes levennünk a beülõt, hiszen már nincs mesze a végpont. A patakot továbbkövetve a járatot egymás után kétszer cseppkõlefolyás torlaszolja el. Az elsõt jobbról kerülhetjük, a második azonban szûkületet alkot, melynek túloldalán változó mélységû pocsolya vár ránk. Jobboldalunkon, lábbal elõre célszerû indulnunk, ügyelve a víz kikerülésére. A túloldalon a járat fokozatosan tágul, majd megérkezünk az utolsó vízeséshez. A hasadék felett, a vízesés fölött 5-10 métert elõre mászva száraz úton juthatunk le ismét a patakhoz, mely itt néhány cseppkõalakzattal díszített termen folyik keresztül. Innen könnyedén eljuthatunk a végponti szifont alkotó tóhoz, s néhányszor tíz méter hosszan a folyásirány szerinti jobboldalon lévõ mellékágakat is követhetjük, melyek kürtõkben végzõdnek.
Az Aranyosfõ-katlan barlangjainak megközelítése
A Zgurestyi-jégbarlang (Ghetarul Zgurâsti) bejárása
Résztvevõk: 1999. augusztus 15-22.: | ||
Bagi Attila Balázs Gábor Csomós Áron Juhász Imre (Papp F.) Kiss Tamás Kovács Júlia Kovács Krisztián Lukácsi Emõke |
Mikic, Djordje Molnár Ágnes Németh Ákos Seres Anikó Somogyi László Sorecz Éva Szabó Bors Szabó Zoltán |
Szendrõi Zsolt Tóth Zsófia Tusz Károly Varsányi Zoltán Vass Szilvia Vászovics Nóra Verespusztai Gábor . |
2000. augusztus 13-19.: | ||
Bagi Attila Gyõrfi Zsuzsa Molnár Ágnes Nagy Balázs Nagy Géza |
Seres Anikó Sorecz Éva Szabó Bors Takáts Pál Török Zsófia |
Tusz Károly Varsányi Zoltán Vászovics Nóra Verespusztai Gábor . |